Dom wolnostojący ma wiele zalet, chociaż nie brakuje też osób decydujących się na zamieszkanie w budynku o zabudowie szeregowej. Dawniej bliźniak cieszył się ogromną popularnością ze względu na liczne zalety tego rozwiązania. Obecnie domy szeregowe ponownie wracają do łask. Mogą zostać wybudowane nawet na niewielkiej działce budowlanej w mieście. Może być to świetna alternatywa dla domu jednorodzinnego i mieszkania. Czy warto pomyśleć o kupnie domu szeregowego? Pora poznać plusy i minusy tego typu inwestycji.
Czym są domy szeregowe?
Dom w zabudowie szeregowej jest budynkiem, na który składa się kilka mieszkań, są one połączone ścianami. Wszyscy dzielą jeden obiekt, ale mają odrębne wejście. Dom szeregowy można porównać do niskiego bloku ze względu na to, że jest on podzielony na kilka lokali mieszkalnych, minimum trzy. Można często liczyć także na wolną przestrzeń ogrodową znajdującą się za budynkiem. Dom szeregowy ma najczęściej piętro lub poddasze użytkowe. Budynek jest podzielony na część wspólną i prywatną. Mieszkańcy dzielą przykładowo drogę dojazdową, teren sportowy i zielony, plac zabaw. Nie każdego interesuje budowa domu, niektórzy decydują się na zakup mieszkania, w tym celu warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie dostępnej pod linkiem https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-krakow.
Czy warto zdecydować się na dom w zabudowie szeregowej?
Obecnie domy szeregowe powstają zgodnie z najnowszymi trendami, z zasadami nowoczesnego budownictwa. Można liczyć na rozmaite innowacje typu panele fotowoltaiczne na dachu. Wybudowanie bliźniaka składającego się z kilku segmentów wiąże się z kosztem od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie ma problemu ze znalezieniem projektu taniego w wykonaniu. Zaoszczędzić można przykładowo na braku konieczności wykonania odmiennej elewacji i ocieplenia każdej strony budynku. Budowa pojedynczego segmentu jest bardzo korzystna cenowo. Zmniejszają się także wydatki związane z zakupem i montażem okien. Już samo kupno działki nie musi wiązać się z wysokim kosztem, bo szeregowiec zmieści się na relatywnie niedużej powierzchni. Na jednej działce można postawić kilka obiektów, więc przekłada się to na niższe koszty zakupu pojedynczej działki.
Dlaczego inwestycja w dom-bliźniak to dobry wybór?
W przypadku domów w zabudowie szeregowej można liczyć na atrakcyjną lokalizację, bo osiedla znajdują się najczęściej na terenach miejskich. Przekłada się to oczywiście na dobrą infrastrukturę. Dla wielu osób zaletą będzie także własne wejście. Nie ma problemu z dostępem do dróg wewnętrznych, placów zabaw, punktów usługowych. Dom jest podzielony na strefę rodzinną i prywatną, dzienną i nocną. Możliwe staje się cieszenie własnym ogrodem i zaaranżowanie go zgodnie ze swoimi preferencjami. Będzie to świetne miejsce do wypoczynku na łonie natury, posłuży również do spotkań ze znajomymi i krewnymi na świeżym powietrzu. Dom w zabudowie szeregowej można wybudować wspólnie, czyli z innymi inwestorami. Jest też opcja odsprzedania części bliźniaka w przyszłości przez właściciela budynku. Domy szeregowe są relatywnie tanie w eksploatacji. Do zalet zaliczyć można również spójną i estetyczną elewację całego budynku.
Co z wadami domu szeregowego?
Domy w zabudowie szeregowej mają wiele zalet, ale nie są wolne od wad. Niektórym osobom może przeszkadzać bliskie sąsiedztwo innych osób. Rodziny oddzielają tylko ściany, zza których mogą dobiegać hałasy. Jest to więc ograniczenie swobody i prywatności. Nie ma się również zbyt wielkiego wpływu na elementy zabudowy. Każdy segment cechuje się identycznym układem pomieszczeń. Jeśli ktoś szuka czegoś, co zostanie dopasowane do jego indywidualnych preferencji i potrzeb, to niestety się rozczaruje. Trudno również o zaplanowanie funkcji pomieszczeń. Jako że zabudowa jest piętrowa, to trzeba będzie wchodzić po schodach, co dla młodych matek, seniorów i osób niepełnosprawnych może stanowić spore utrudnienia. Bliźniaki zwykle nie mają dużej powierzchni użytkowej. Pojawia się też problem z dostępem do oświetlenia naturalnego. Utrudniona lub uniemożliwiona jest rozbudowa i adaptacja domu.
Podobne tematy