Jak kupić mieszkanie i nie zwariować? To pytanie zadaje sobie spora grupa osób, która marzy o własnych czterech kątach. Nadmiar formalności, analiza umów, sprawdzanie stanu technicznego nieruchomości – można się tym porządnie zmęczyć. Na szczęście można też liczyć na pomoc profesjonalistów, dzięki którym sen o przytulnym gniazdku zacznie się spełniać – a to wszystko w bezpiecznych i spokojnych warunkach. Na czym polega praca pośrednika nieruchomości? Czy warto się do niego zwrócić?
Rozsądne i spokojne podejście przy nabywaniu nieruchomości to klucz do sukcesu
Kupno mieszkania nie należy do łatwych rzeczy. W zasadzie jest to proces, który może się ciągnąć w nieskończoność, jeśli nie dopilnuje się kwestii formalnych lub nie znajdzie się wspólnego języka z deweloperem. Znajomość rynku nieruchomości może w tym przypadku bardzo pomóc i sprawić, że nie tylko transakcja przebiegnie szybko i pomyślnie dla obu stron, ale także że nie będzie się miało złych wspomnień z okresu podpisywania umowy.
Najgorszym scenariuszem dla potencjalnego nabywcy lokalu jest stracenie swoich pieniędzy przez nieuwagę, nieuczciwość dewelopera lub niepilnowanie niektórych kwestii. Poszukiwanie wymarzonego mieszkania nie musi być jednak aż tak straszne. Zamiast próbować wszystko zrobić na własną rękę, czasem warto jest poprosić o pomoc kogoś, kto zwyczajnie zna świat nieruchomości i nie pozwoli swojemu klientowi podjąć złej decyzji. Odbiór mieszkania Wrocław jest jedną z opcji na niedanie się nieuczciwym zagrywkom. Analizowanie umowy deweloperskiej, którą można zlecić doświadczonemu inżynierowi również zazwyczaj przynosi wiele korzyści. Z kolei o spokojny przebieg spotkań z deweloperami może zadbać pośrednik.
Jakie zadania wykonuje dla nas pośrednik?
Pośrednik towarzyszy klientowi na każdym etapie zakupu mieszkania. Pomaga m.in. w jego poszukiwaniach, jak i dba o to, by bezpiecznie sfinalizować zakup. Skorzystanie z usługi pośredniczenia w nabywaniu nieruchomości może uchronić przed wieloma nieprzewidzianymi – dla kupującego – sytuacjami. Warto zaznaczyć, że potencjalny nabywca zazwyczaj nie ma wiedzy na temat funkcjonowania rynku mieszkaniowego, a więc ryzyko podjęcia nieodpowiedzialnej decyzji jest spore. Biorąc pod uwagę także fakt, że zakup własnych czterech kątów sam w sobie jest dość niecodzienną i wywołującą emocję sytuacją, która zdarza się najczęściej raz w życiu, łatwo wtedy o nierozsądne wnioski i skrajne zachowania. Obecność pośrednika pozwala poukładać wszystkie „za i przeciw” i podejść do transakcji na chłodno – czyli tak, jak powinno przebiegać podpisywanie umów i finalizowanie inwestycji.
Zakup nieruchomości – jaką prowizję bierze pośrednik? Czy to się opłaca?
Pomoc pośrednika jest odpowiednio wyceniana, a kwota, którą należy mu zapłacić, uzależniona jest od indywidualnego cennika danej agencji nieruchomości. Kupujący lokal zwykle zobowiązany jest on do uiszczenia opłaty wynoszącej około 1-3% wartości przedmiotu transakcji, czyli mieszkania.
Skorzystanie z takiej usługi daje wiele komfortu i spokoju, więc zdecydowanie warto to rozważyć, jeśli właśnie planuje się zakup mieszkania. Podobnie jak odbiory mieszkań Rzeszów pośrednik czuwa nad tym, by jego klient nie kupił przysłowiowego kota w worku. Oczywiście decyzję o przyjęciu pomocy pośrednika należy poważnie rozważyć, bowiem nie każdy będzie dysponował budżetem pozwalającym opłacić jego usługi. Warto jednak zaznaczyć, że – choć na wstępie trzeba wydać jakąś dodatkową sumę pieniędzy – zwróci się to później w postaci znalezienia i zakupienia domu marzeń.
Należy też uważnie przeanalizować umowę z pośrednikiem, bowiem i w tym środowisku nie brakuje nieuczciwych praktyk i nieczystych zagrań, które pozbawiają ludzi pieniędzy. Przykładowo, żądanie zapłaty prowizji nawet po rozwiązaniu umowy nie powinno mieć miejsca. Podobnie w przypadku, gdy pośrednik zastrzega sobie prawo do natychmiastowego wypowiedzenia umowy, a drugiej strony (czyli klienta) nie obowiązują te same zasady. Warto więc wiedzieć, na które zapisy w dokumentacji uważać i nie dać się zwieść.
Źródła
1. https://www.money.pl/banki/zakup-mieszkania-samemu-czy-z-posrednikiem-6762727141354304a.html
2. https://mieszkanie.pl/prawo/sprzedaz-mieszkania-z-posrednikiem-czy-bez/2091
Podobne tematy