Inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE) w firmie ma wiele zalet. Najpierw trzeba jednak spełnić niezbędne formalności. Sprawdź, co decyduje o tym, czy będzie potrzebne pozwolenie na budowę!
Zapamiętaj!
- Instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kWp zazwyczaj nie wymagają pozwolenia na budowę – wystarczy zgłoszenie budowy w odpowiednim urzędzie.
- Pozwolenie na budowę jest wymagane dla instalacji o mocy przekraczającej 50 kWp, na zabytkowych obiektach lub gruntach oraz w przypadku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
- Aby uzyskać pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej w firmie, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami we właściwym urzędzie (np. starostwo powiatowe). Proces uzyskiwania pozwolenia może trwać do 65 dni od złożenia kompletnego wniosku.
- W przypadku zgłoszenia budowy urząd ma 30 dni na wydanie ewentualnego postanowienia o odmowie zgłoszenia. Jeśli w tym czasie urząd nie wyda takiego postanowienia, można przystąpić do realizacji inwestycji.
Fotowoltaika w firmie, pozwolenie na budowę – co decyduje?
Głównym czynnikiem, który decyduje o konieczności uzyskania pozwolenia na budowę przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej w firmie albo braku takiego wymogu, jest moc takiej elektrowni solarnej. W Polsce, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, zezwolenie jest wymagane dla instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 50 kWp. Są też okoliczności, w których pozwolenie na budowę pozostaje niezależne od mocy instalacji PV. Przesłanki, które skutkują powstaniem takiego wymagania, to:
- konieczność przebudowy lub rozbudowy budynku przed zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych;
- prace na obiektach lub gruntach zabytkowych, objętych ochroną konserwatorską;
- inwestycja wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub na obszar Natura 2000.
W pozostałych przypadkach wystarczy procedura uproszczona, czyli zgłoszenie. Najpierw należy przedstawić właściwemu urzędowi plan zagospodarowania działki oraz opis techniczny instalacji. Warto również dołączyć dokumenty potwierdzające, że konstrukcja budynku jest przystosowana do zamontowania paneli fotowoltaicznych – albo grunt należy do klasy IV, V, VI lub nieużytków. Jeśli w ciągu 30 dni od złożenia zgłoszenia nie zostanie wydane postanowienie odmowne, można spokojnie przystąpić do prac instalacyjnych. Liczne korzyści z fotowoltaiki dla firmy sprawiają, że tematem interesuje się coraz więcej przedsiębiorców.
Pozwolenie na budowę instalacji PV w firmie. Procedury, dokumenty
Aby uzyskać pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej w firmie, należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami we właściwym urzędzie. Najczęściej w lokalnym starostwie powiatowym, i tamtejszym wydziale architektury i budownictwa. To kwestia zdeterminowana przez lokalizację działki. Decyzja powinna zostać wydana w ciągu 65 dni od złożenia kompletnego wniosku. W przypadku dużych farm fotowoltaicznych czy elektrowni planowanych na obiektach zabytkowych proces uzyskiwania pozwolenia będzie bardziej skomplikowany. Choćby przez konieczność oceny oddziaływania na środowisko czy konsultacji z konserwatorem zabytków.
Wniosek o pozwolenie na budowę powinien zawierać następujące dokumenty i projekty:
- właściwie wypełniony wniosek o pozwolenie na budowę;
- aktualny odpis z księgi wieczystej lub inny dokument potwierdzający tytuł prawny do dysponowania nieruchomością;
- projekt budowlany instalacji fotowoltaicznej, sporządzony przez uprawnionego projektanta;
- opinia bądź uzgodnienie konserwatorskie, jeśli dotyczy obiektu zabytkowego;
- opinia bądź uzgodnienie inne, jeśli wymagane przez przepisy prawa, np. dotyczące ochrony środowiska lub ochrony przeciwpożarowej (instalacje o mocy powyżej 6,5 kWp);
- dowód wniesienia opłaty za rozpatrzenie wniosku.
Zgłoszenie budowy instalacji fotowoltaicznej w firmie
W każdym przypadku instalacja musi pozostawać zgodna z obowiązującymi przepisami prawa i miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Jeśli łączna moc paneli nie przekracza 50 kWp, do zgłoszenia w odpowiednim urzędzie należy złożyć:
- wypełniony formularz zgłoszenia budowy;
- aktualny odpis z księgi wieczystej lub inny dokument potwierdzający tytuł prawny do dysponowania nieruchomością;
- plan zagospodarowania działki z zaznaczeniem lokalizacji instalacji fotowoltaicznej;
- opis techniczny instalacji, zawierający informacje o rodzaju i mocy paneli, sposobie ich montażu oraz pozostałych elementach (inwerterze, okablowaniu etc.);
- dokumenty potwierdzające, że konstrukcja budynku jest przystosowana do zamontowania paneli fotowoltaicznych – np. ekspertyza techniczna, opinia specjalisty ppoż.
W przypadku zgłoszenia budowy urząd ma 30 dni na wydanie ewentualnego postanowienia o odmowie zgłoszenia. Jeśli w tym czasie urząd nie wyda takiego postanowienia, można przystąpić do realizacji inwestycji. Opłaty związane ze zgłoszeniem budowy są zazwyczaj niższe niż w przypadku uzyskiwania pozwolenia na budowę, gdyż obejmują jedynie opłatę za złożenie zgłoszenia i ewentualne koszty związane z ekspertyzami technicznymi. Warto jednak sprawdzić lokalną taryfę opłat za czynności administracyjne, aby uzyskać dokładne informacje na temat kosztów.
Podobne tematy