Wszystkie projekty biznesowe niosą ze sobą pewne ryzyko. Niezależnie od tego, jak szczegółowe są plany wykonawcze, zawsze pojawiają się komplikacje, problemy i nieprzewidziane zdarzenia, które mogą doprowadzić do opóźnień lub przekroczenia kosztów. Budownictwo, ze względu na wszystkie związane z nim fazy planowania i realizacji, jest jednym z sektorów szczególnie narażonych na różne wpadki. Z tego powodu odpowiednie szkolenie w tej dziedzinie, takie jak podjęcie studiów magisterskich z zakresu budownictwa i konstrukcji, jest niezbędne do zminimalizowania ryzyka i jego wpływu na place budowy.
5 najczęstszych zagrożeń na budowie
Posiadanie dobrego systemu zarządzania ryzykiem budowlanym pozwoli Ci zidentyfikować zewnętrzne i wewnętrzne czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na projekt, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia i móc zakończyć prace na czas i w ramach zaplanowanego budżetu.
„Dobra wiadomość” jest taka, że wiele zagrożeń nieodłącznie związanych z branżą budowlaną jest znanych i można je przewidzieć:
- Opóźnienia w budowie. Opóźnienia w realizacji projektów są jednym z najczęstszych niepowodzeń w budownictwie, czy to z powodu wypadków, zmian w ostatniej chwili, klęsk żywiołowych czy braku materiałów. Unikanie takiego ryzyka wymaga szczegółowego planowania i szybkiego reagowania, aby zminimalizować skumulowany efekt, jaki mogą wywołać opóźnienia.
- Problemy z umową. Inwestycje budowlane często wymagają wielu formalności, więc nierzadko brak podpisu lub pozwolenia może spowodować wstrzymanie prac. Aby uniknąć tego ryzyka, kierownicy powinni zapewnić terminowe uzyskanie odpowiednich licencji i zatwierdzeń.
- Zlecenia zmian. Praktycznie wszystkie inwestycje budowlane w pewnym momencie ulegają zmianom, czy to na życzenie klienta, z powodu problemów technicznych, czy też z powodu wpływu budowy na środowisko lub otoczenie. Z tego powodu już na etapie programowania prac należy przewidzieć możliwość uwzględnienia zmian bez przekroczenia budżetu.
- Brak zasobów. Roboty budowlane, zwłaszcza duże, wymagają dużych nakładów finansowych, ludzkich i materiałowych. Nieposiadanie od początku wszystkich środków finansowych na realizację projektu, brak wykwalifikowanego personelu lub brak niezbędnych materiałów na niektórych etapach prac może stanowić poważne opóźnienie, które w końcu odbija się na rentowności całego przedsięwzięcia.
- Wypadki przemysłowe. Place budowy są często dynamiczne, co generuje liczne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Z tego powodu jednym z priorytetów planów zarządzania ryzykiem na placu budowy jest zapewnienie bezwypadkowej realizacji od początku do końca.
Pamiętaj, że umowy są ważne, a rzetelność ich sporządzenia może cię uchronić przed pomyłkami i nieporozumieniami. Sprawdź, jakie elementy są kluczowe w przypadku umowy o roboty budowlane na stronie: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/umowa-o-roboty-budowlane
Jak sporządzić plan zarządzania ryzykiem budowlanym?
- Zidentyfikuj zagrożenia. Każdy projekt jest unikalny, dlatego ważne jest określenie charakteru każdego z ryzyk, na które jest narażony. Aby to zrobić, należy zacząć od kontekstu, w jakim będą prowadzone prace, ponieważ w projekcie podziemnym nie ma takich samych zagrożeń jak na przykład przy budowie wieżowca.
- Kwantyfikacja ryzyka. Nie wszystkie ryzyka mają taki sam wpływ. Dlatego ważne jest, aby ocenić wpływ każdego z nich pod względem kosztów i czasu. Istotne jest również oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia w celu ustalenia priorytetów. Mając te informacje, sporządza się prognozy w celu dostosowania budżetu i planu realizacji.
- Opracuj odpowiedź. Plan zarządzania ryzykiem w projektach budowlanych musi przewidywać reakcję w przypadku wystąpienia niepowodzeń, a także alokację dodatkowych zasobów. Dlatego też należy dokładnie przeanalizować, jakie działania mogą złagodzić skutki danej ewentualności oraz opracować konkretny plan zarządzania ryzykiem, aby nie przeznaczać na ten cel więcej środków niż jest to absolutnie konieczne.
Podobne tematy